Jak wybrać

Jak wybrać odpowiedni rotator hydrauliczny lub chwytak?

Aby wybrać odpowiedni rotator i chwytak, należy wziąć pod uwagę kilka punktów/pytań:

  • wymagana nośność rotatora (jaka jest nośność i siła podnoszenia mojego ramienia hydraulicznego)?
  • jaki jest przepływ i ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym, do którego podłączany będzie rotator?
  • jak wygląda część ramienia hydraulicznego, do której podłączony będzie rotator (będzie zabezpieczony sworzniem w łożysku, zostanie zamontowany bezpośrednio na kołnierzu itp.)
  • jakie narzędzia (chwytaki) będą mocowane do rotatora (przystosowane do połączenia z wałem rotatora za pomocą sworznia lub bezpośrednio do kołnierza itp.)
  • do jakich zadań będzie rotator używany? Czy będzie używany głównie do podnoszenia i obracania ładunków „w górę”, czy będzie poddawany także ciśnieniu „w dół”?

 

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej oferty rotatorów, prosimy śmiało się skontaktować z nami za pomocą poniższego formularza – chętnie doradzimy!

Rotatory Baltrotors

Podział produktów spółki Baltrotors

1)Rotatory chwytakowe (oznaczenie GR) – najczęściej używane rotatory dostarczane szczególnie do maszyn pracujących w leśnictwie – transportery ciągnikowe, przyczepy transportowe do quadów mini ciągników, zestawy transportowe itp. Te najpopularniejsze rotatory produkowane są z nośnością od 1 do 16 ton.

2)Rotatory z dodatkowym kanałem olejowym (oznaczenie GRS) – mniej popularne rotatory wyposażone w dodatkowy kanał olejowy do hydraulicznego zasilania innych akcesoriów.

3)Rotatory do kombajnów zrębowych (oznaczenie HR) – rotatory opracowane specjalnie do maszyn używanych przy pozyskiwaniu drewna za pomocą tzw. technologii kombajnów (kombajny i maszyny wydobywcze).

4)Rotatory przemysłowe (oznaczenie CPR i GIR) – rotatory zaprojektowane do użytku w określonych i wymagających warunkach (wyjątkowo zapylone lub mokre środowisko, nawet pod wodą).Stosowanie np. do koparek, ładowarek specjalnych, specjalnych maszyn budowlanych (np. Menzi Muck itp.), ramion hydraulicznych i dźwigów stosowane na wysypiskach złomu, w portach itp.

5)Połączenie i połączenie z hamulcem – amortyzatory (oznaczenie BR i BRM) – masywne i niezawodne komponenty używane do połączenia rotatora i ramienia hydraulicznego (w razie potrzeby na życzenie klienta).

Wyjaśnienie niektórych terminów

Maks. statyczne obciążenie osiowe = „jak duże obciążenie może wisieć na rotatorze” (10 kN = około 1 000 kg)

Maks. obciążenie osiowe dynamiczne = „jak duży ładunek może obracać rotator” (5 kN = około 500 kg)

Moment obrotowy lub też moment skrętu wyraża działanie siły na punkt oddalony od osi obrotu (wału rotatora). Fizycznie jest to moment siły. Nazwa moment obrotowy używana jest w obszarach technicznych dla obrotowych układów napędowych.

Zazwyczaj podaje się go w jednostkach Nm (niutonometr), a moment obrotowy 1 Nm oznacza, że wał wywiera siłę 1 niutona w punkcie oddalonym o jeden metr od osi.